Úvodná stránka
Malokarpatská turistická informačná kancelária

Turistická rozhľadňa na Veľkej Homoli Turistická rozhľadňa na Veľkej Homoli

Návštevníci  Modry pri Bratislave majú možnosť voľným okom vidieť novo vystavenú rozhľadňu  na Veľkej homoli v Malých Karpatoch. Splnil sa tak sen nestora modranskej, ale i slovenskej turistiky značkára pána Milana Ružeka, ktorý s touto myšlienkou prišiel na prelome tisícročia za primátorom Modry Ing. Vladimírom Medlenom. Myšlienku podporila  i hodnotiaca komisia Pilotnej grantovej schémy cestovného ruchu MH SR, ktorá udelila na výstavbu rozhľadne grant z Phare.

            Veľká homoľa je svojou výškou a polohou najvýznamnejším vrchom na východnej strane južnej časti Malých Karpát, v blízkosti Zochovej chaty a kamenného útvaru Traja jazdci, obľúbeného cieľa mnohých turistov. V nadmorskej výške 709 m. vyrástla 20 m. vysoká rozhľadňa, z ktorej  má možnosť turista pozrieť sa na úbočie Malých Karpát, na okolité obce i mestá. Pri dobrej viditeľnosti možno vidieť vrch Zobor pri Nitre a rakúske Alpy. Tento neopakovateľný zážitok môžu turisti precítiť pri výstupe na rozhľadňu.

            Nadšenci odpracovali stovky brigádnických hodín na výstavbe rozhľadne. Betónovanie petiek, ale najmä výstavba a ukotvenie drevenej konštrukcie o objeme až 20 m. dreva bolo náročné v ťažkom teréne a v zlom počasí.

Slávnostné otvorenie rozhľadne sa uskutočnilo v nedeľu 19. mája 2002 za účasti autorov, brigádnikov, sponzorov a ďalších turistov a hostí. Pri dobrom počasí možno v priestore Veľkej homole stretnúť desiatky turistov najmä rodiny s deťmi. Možno očakávať, že nápor turistov naruší podmienky života lesnej zvery, preto poľovníci a ochrancovia prírody apelujú na turistov, aby sa vzájomne nerušili. Pri rozhľadne sa nachádza prístrešok, kde sa môžu turisti ukryť pred nepriaznivým počasím. 

            Tisíce turistov najmä z Bratislavy už navštívilo rozhľadňu, ktorá určite priláka v budúcnosti ďalšie tisíce turistov na Malokarpatskej vínnej ceste. Nielen víno, keramika či história, ale i príroda Malých Karpát sa takto zaraďuje medzi atrakcie regiónu. Vďaka nadšencom za tento krásny dar pre domácich a zahraničných turistov.

            Záujemci o výstup na rozhľadňu majú možnosť zo Zochovej chaty po červenej značke popri objektoch Astronomického observatória ÚK Bratislava vystúpiť približne za 30 minút chôdze k rozhľadne. Bližšie informácie pre záujemcov poskytne Malokarpatská turistická informačná kancelária na tel. č.  033 / 6474302.

Dňa 1. januára 2003 sa uskutočnilo pri rozhľadni novoročné stretnutie turistov, ktorého sa zúčastnilo do 500 nadšencov. Prítomní si pripomenuli i 10. výročie vzniku SR.