Informácie o Malokarpatskej vínnej ceste
Myšlienka vybudovať vínnu cestu na Slovensku vznikla iba nedávno ako potreba upozorniť na malokarpatský región a predstaviť ho nášmu i zahraničnému návštevníkovi. Tradícia vinohradníctva a vinárstva, dávna história bohato zastúpená starobylými pamiatkami, zachovalý folklór a rázovitosť vinohradníckych domov, kulinárske špecialiy, zaujímavá flóra a fauna, spojená s možnosťou oddýchnuť si v nej, sú príťažlivým artiklom pre širokú vrstvu záujemcov, a atraktívne pobavenie a poučenie.
Malokarpatská vínna cesta vedie cez bývalé kráľovské mestá Bratislavu, Svätý Jur, Pezinok a Modru a priľahlé podkarpatské obce okresov Bratislava, Pezinok a Trnava. Na Malokarpatskej vínnej ceste sa každoročne striedavo v Modre a Pezinku konajú slávnosti „Malokarpatské vinobranie“, ktoré je oslavou práce vinohradníkov. Alegorický sprievod na vinobraní sa koná v tretiu septembrovú nedeľu, charakterizuje jednotlivé obce regiónu, miestne zvyky, kultúrne tradície, remeslá a ďaľšie regionálne zvláštnosti.
Jednou z úspešných akcií je ochutnávka burčiaku z fontány Svätého Floriána v Modre, v parku na pravé poludnie, ktoré organizuje Malokarpatská turistická informačná kancelária.
Každoročne sa koná v novembri „Deň otvorených pivníc“, kedy má návštevník možnosť ochutnať víno od Bratislavy až po Trnavu. Slávnosti vinohradníkov sa konajú i v mestskej časti Bratislava - Rača a vo Svätom Juri.
V každej obci či kráľovskom meste víta turistov niečo iné, pozoruhodné.
Vajnory ako najrázovitejšia časť Bratislavy, pútajú návštevníkov folklórom i Pamätným domom s expozíciou Vajnorského roľníka a vinohradníka.
Vo Svätom Juri sa nachádza štátna prírodná rezervácia Šúr s jazernými sedimentami, lužnými lesmi s neopakovateľnou flórou a faunou.
Medzi atrakcie Malokarpatskej vínnej cesty patrí i návšteva Malokarpatského vinohradníckeho múzea v Pezinku alebo Školského majetku v Modre, ktorá je spojená s degustáciou kvalitných vín tejto oblasti a nabáda k nadväzovaniu obchodných kontaktov a výmene skúseností vinohradníkov.
V rozľahlom starom pezinskom parku stojí aj prebudovaný barokový zámok, ktorého priestory sa v súčasnosti využívajú ako reprezentačné pohostinské zariadenia, kde sa dajú ochutnať pezinské vína. Modra je okrem vinohradníctva známa i ako miesto pobytu
posledného odpočinku slovenského národovca Ľudovíta Štúra, ktorého pamätná izba i múzeum sú zvlášť pútavou atrakciou hlavne pre domáceho návštevníka.
Slovenský a Chorvátsky Grob si zachovali tradičné výšivkárske a čipkárske umenie, ako aj ornamentálne maľovanie ohnísk. Steny domov sú zdobené maľovanými ornamentami a na cintoríne sú zachované starodávne drevené kríže. Zvláštnosťou je aj gastronomická ponuka, typická pre túto oblasť, zvýraznená chuťou tamojších vín.
Prostredie Malých Karpát je bohaté na kultúrno-historické pamiatky. V starých jadrách miest Svätý Jur, Pezinok a Modra, ale i v ostatných mestách a v obciach regiónu sú dodnes typické vinohradnícke domy s veľkými pivničnými priestormi.
V obci Budmerice je kaštieľ z 19. storočia, dnes Dom slovenských spisovateľov. Nad obcou častá a Píla je mohutný hrad Červený kameň, pôvodne z 13. storočia.
MÄ›sto Modra ponúka mestské opevnenie zo 17. storočia, zachovalú Hornú bránu, baštu a mestskú pamiatkovú zónu. V Pezinku sú zachované mestské opevnenia a zámok s parkom zo 17. storočia. Nad Smolenicami sa týči Smolenický zámok z 19. storočia.
Svätý Jur ponúka prehliadku veľkomoravského hradiska z 10. storočia, mestských opevnení a renesančného Pálffyho kaštieľa zo 17. storočia, zrúcaninu hradu Biely kameň zo 14. storočia a mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Vo všetkých mestách a obciach regiónu sú krásne kostoly, mnohé z 13.-14. storočia (Rača, Doľany, Dolné Orešany, Modra, Svätý Jur, Šenkvice), kaplnky, kláštory (Pezinok, Svätý Jur), zvonice (Smolenice, Svätý Jur, Viničné) a ďaľšie historické stavby.
Vnímavého návštevníka regiónu iste zaujmú aj niektoré atrakcie, akou nepochybne je napríklad tradícia ľudovej kultúry vo Vajnoroch, charakterizovaný pestrým krojom, architektúrou, maľovaním stien domov a bytov ľudovými motívami a svojrázna dychová hudba.
Slovenský Grob je známy posedeniami pri pečenej husacine, ktorú ponúkajú obyvatelia vo svojich domoch.
Z hľadiska remesiel sú známe výrobky modranskej majoliky, ktoré sú obľúbeným suvenírom pre domácich a zahraničných turistov.
Malokarpatská turistická informačná kancelária
Štúrova 117, 900 01 Modra, e-mail:tik@post.sk
Tel./fax: 033/647 43 02, 0918 124 794
Informuje:
- o agroturistických pobytoch na Slovensku, www.agroturistika.sk
- o programe na „Malokarpatskej vínnej ceste“, www.tik.sk
- organizuje víkendové pobyty s bohatým programom
- predáva keramiku, odrodové vína, suveníry, mapy a iné