Agroturistika, vínna turistika v Rakúsku

Agroturistika, vínna turistika v Rakúsku

Ing. František Mach CSc.
Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky

Medzi najvyhľadávanejšie ciele domácich a zahraničných turistov v Rakúsku je dovolenka na roľníckom dvore. Po celý rok poskytuje viac ako 3400 fariem svoje služby v agroturistike. Sú to hlavne obyvatelia miest, ktorí hľadajú dovolenku bez stresu v náručí prírody. Dovolenku na roľníckom dvore vyhľadávajú predovšetkým rodiny s deťmi, v lone prírody, kde majú možnosť deti spoznať hospodárske zvieratá. Každá spolková krajina Rakúska poskytuje svoje špeciálne ponuky na roľníckom dvore, v originálnom prostredí. Tak napríklad v Tirolsku a Salzburgu s výzdobou stavieb umeleckými drevorezbami v Hornom Rakúsku štvorhranné sedliacke sídla s dvorom v strede objektu, v Dolnom Rakúsku sú charakteristické najmä dobré podmienky vínnej turistiky na roľníckych dvoroch.

Usmerňovaním služieb na roľníckom dvore sa venujú profesné zväzy, ktoré vypracovali smernice na udeľovanie znakov kvality jednotlivým agroturistickým zariadeniam. Podľa rozsahu a kvality služieb udeľuje profesný zväz kvetinky, ktorých počet určuje kvalitu agroturistického zariadenia. Značka „Urlaub am Bauerhoff“ /„Dovolenka na roľníckom dvore“/ garantuje kvalitu služieb, ktorú kontroluje komisia podľa nasledovných kritérií:

  • kvalita farmy - poloha, kvalita stavby, záhrada, okolité priestory, práca s odpadom a podobne.
  • kvalita vybavenia - vybavenie izieb, apartmánov, hygienické zariadenia, spoločenské miestnosti, čistota, celkové prostredie bývania.
  • kvalita služieb - rozsah poskytovaných služieb, možnosť stravovania, kvalita zážitkov na farme, školenie personálu a pod.

Výsledkom hodnotenia komisie je udelenie 2 - 4 kvetiniek, ktoré takto charakterizujú kvalitu poskytovaných služieb.

  • ** dve kvetinky - farma s účelným vybavením / sprcha, vaňa, WC na izbe alebo poschodí, útulné bývanie v prírodnom prostredí /.
  • *** tri kvetinky - útulná dobre vybavená farma, sprcha, vaňa, WC na izbe, väčší štandard poskytovaných služieb.
  • **** štyri kvetinky - vybraná farma s komfortným vybavením, dovolenka pre náročného turistu.

stiahnuť celý dokument