Svätojurské hody

Svätojurské hody 2011

V dňoch 29.4. – 1.5. sa uskutočnilo tradičné podujatie „Svätojurské hody 2011“, ktoré počas troch dní privítalo tisícky návštevníkov z Bratislavy a ďalších miest Malokarpatského regiónu. Hody sa konali v období kvitnúcej prírody na začiatku mesiaca mája, ktorý symbolizuje mesiac lásky. Organizátori hodov pripravili bohatý program, takže všetci návštevníci tu našli svoju záľubu od malých detí deti až po staršiu generáciu pamätníkov prvomájových osláv.

V deň otvorenia na slávnostnú tribúnu vystúpili predstavitelia mestskej samosprávy, primátor mesta Svätý Jur Ing. Alexander Achberger so svojim zástupcom Mgr. Ľubomírom Bátkom PhD a s predstaviteľmi družobných miest z ČR Ing. Augustínom Formanom z mesta Miroslav, Ing. Jaroslavom Vernerom obce Běla pod Bezdězem a starostom obce San Giorgio Giancarlo Toglieferzi z talianskej provincie Prácenzao. Všetci predstavitelia pozdravili prítomných obyvateľov mesta a ďalších hostí. V rámci kultúrneho programu otvorenia hodov vystúpili mažoretky, Piaristický spevokol sv. J. Kalazanského, hudobné skupiny ako Country skupina ASCALONA a ďalší. Súčasťou slávnostného otvorenia hodov bolo i stavanie mája za doprovodu folklórnej skupiny Kuštárovci na námestí mesta.

Do organizovania podujatí sa zapojili všetky spoločenské organizácie v meste. Už o 17. hod. sa uskutočnilo v Informačnom centre AI NOVA slávnostné vyhlásenie výsledkov fotografickej súťaže pod názvom „Premeny Malokarpatského regiónu“. Do súťaže bolo prihlásených viac ako 90 fotografii, ktoré dokumentovali minulosť a súčasnosť miest malokarpatského regiónu. Najviac fotografii bolo zo Svätého Jura, Pezinka, Modry a ďalších miest. Súčasne sa uskutočnila vernisáž výstavy prác žiakov ZUŠ vo Svätom Jure, ktoré si prezreli najmä rodičia v doprovode svojich ratolestí.

Na svoje si prišli i milovníci vín. Organizátori zo Svätojurského vinohradníckeho spolku pripravili už 21. ročník Svätojurskej výstavy vín. Odborná degustačná komisia podvedením Ing. Kurta Kristela zhodnotilo 350 vzoriek súťažných vín z toho 208 bielych, 112 červených a 30 vzoriek rúžových vín. Komisia celkove udelila 24 zlatých a 101 strieborných medajlí. Šampiónom tichých bielych vín sa stala vzorka Chardonay 2010 z firmy VINS Winery z Viničného, v sladkých vínach Cabernet Sauvignon 2010 z Chateau Modra a.s., v červených vínach Dornfelder 2009 od Michala Sadloňa z Limbachu a rúžových vínach Merlot rose 2010 od Dušana Durdovanského z Vinosad. Najvyšším ohodnoteným vínom bol Müler Thurgau 2010 od Martina Pomfyho z Vinosad. Ctitelia dobrého vína mali teda z čoho vyberať v spolkovej pivnici svätojurských vinárov. Vzorky vystavovaných vín chutili i predstaviteľom samosprávy z družobných miest. Okrem vína tu však ponúkali i originálne holandské syry, ale i syry z Oravy.

V rámci programu sa uskutočnili i Majstrovstvá Slovenska pretekov rádiom ovládaných áut a súťaž v rybolove už XIX. ročník na štrkovej jame v Háji, futbalové stretnutie starých pánov, výstava diel študentov STU v Bratislave o Svätom Jure, predajná výstava výrobkov z chránenej dielne Betania a ďalšie podujatia. V programe vystúpili i dychové hudby zo Svätého Jura a Hradišťanka, Ivanské mažoretky, detská folklórna skupina DOLINA ako i vystúpenie detí miestnych materských škôl. Vo večerných hodinách sa uskutočnil ohňostroj s diskotékou a i vylosovanie bohatej tomboly. Všetci účastníci svätojurských hodov odchádzali z mesta spokojní s peknými zážitkami z májových slávností vo Svätom Jure.

J. Soukupová, MODRA