Oberačkové slávnosti v Modre

Oberačkové slávnosti v Modre

Koncom septembra sa uskutočnili v Modre – hlavnom meste vína a keramiky úspešné oberačkové slávnosti VINOBRANIE. Organizátori podujatia mesto Modra spolu s ďalšími organizáciami pripravili pre účastníkov bohatý kultúrny program, ktorý vyústil do nedeľňajšieho alegorického sprievodu. Slnečné počasie, ale aj burčiak, gastronomické špeciality a najmä kultúrny program prilákal do Modry tisíce návštevníkov z Bratislavy a širokého okolia.

Na piatkovom otvorení slávnosti za účasti primátorov Modry a Pezinka chutil tradičný prvý dúšok vína a oslavy celoročnej práce vinohradníkov mohli začať. Organizátori pripravili niektoré novinky ako „Uličku remesiel“ na Kukučínovej a Moyzesovej ulici, pre deti pripravili „Detský svet“ na bývalom trhovisku, okrem hlavnej tribúny na námestí zriadili pódium na Moyzesovej ulici a na nádvorí SNM Múzea Ľ. Štúra, kde počas slávnosti vystupovali hudobné skupiny a ďalšie folklórne súbory. Otvorené boli i viaceré umelecké výstavy v meste.

Prekvapením pre návštevníkov Vinobrania s viac ako 50 ročnou tradíciou bol pestrý alegorický sprievod nielen modranských organizácii, ale i zástupcov ďalších miest a obcí regiónu. Vinári z ovenčených vozov ponúkali sladký burčiak, folklórne skupiny hrali a tancovali, zapojili sa i modranskí turisti, miestne školy a v sprievode nechýbal boh vína Bakchus na koči so svojou suitou. Alegorický sprievod bol veľkolepý, jeden z najlepších, škoda však, že preplnené námestie návštevníkmi mesta na záver „začmudili“ pomalé nablýskané automobilové veterány. Alegorický sprievod vtipne komentoval Jozef Šimeček, a tak mali návštevníci možnosť sa i pousmiať na vtipnom komentári.

Vyčlenené ulice Modry a samotné námestie bolo počas troch dní preplnené návštevníkmi. Škoda však, že organizátori nevyužili i hornú časť Štúrovej ulice pod Hornou bránou, kde bolo možné niektoré atrakcie umiestniť, a tak lepšie rozptýliť návštevníkov v meste. Nevyužilo sa dostatočne i rozsiahle priestranstvo pred Kultúrnym domom, a tak „zábavný priemysel“ bol natlačený pri MÚ a nemocnici na Dukelskej ulici. Celkove však možno mladým organizátorom, menovite víceprimátorovi Michalovi Petríkovi a ďalším blahoželať, že zorganizovali úspešné podujatie v Modre – hlavnom meste vína a keramiky pod Malými Karpatmi.