Ignác Bizmayer vystavuje vo Viedni

Ignác Bizmayer vystavuje vo Viedni

Tohoročnú predvianočnú pohodu vo Viedni obohatila i umelecká výstava pod názvom „Figurálna keramika zo Slovenska. Národný umelec Ignác Bizmayer“. Výstavu otvorili koncom októbra v Rakúskom Národopisnom múzeu vo Viedni v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Slovenska a Rakúska. Na slávnostnom otvorení výstavy za účasti Ignáca Bizmayera s rodinou sa zúčastnilo viac ako 150 nadšencov tvorby majstra z Modry a okolia. Výstavu pripravili pracovníčky Národopisného múzea vo Viedni v spolupráci so SNM Múzeum Ľ. Štúra v Modre. Výstava predstavuje prierez celoživotnej tvorby národného umelca Ignáca Bizmayera. Vstupná miestnosť je koncipovaná v spojitosti významných slovenských národných umelcov M. Benku, K. Plicku, F. Kostku a I. Bizmayera. Figurálne práce majstra Bizmayera zapožičalo SNM Múzeum Ľ. Štúra v Modre, SNM – Historické múzeum a Slovenská národná galéria.

Návštevníci výstavy obdivujú precízne figurálne práce majstra, medzi ktorými nechýbajú diela z cyklu Vinohradnícky rok, z rokov 1954 – 1958, ktoré znázorňujú ťažkú prácu vinohradníka počas celého roka : Zima vo vinici, Zatĺkanie štekov, Strihačka, Hnojenie, Plevačka, Viazačka, Špricovka, Kopačka, Škrabačka, Oberačka, Lisovanie hrozna, Koštovka, Pretáčanie a Oldomáš. Pozornosť púta i „Vinohradnícka laitra“ z roku 1986 a ďalšie figurálne diela.

Záujemcovia zo Slovenska si môžu výstavu pozrieť v Rakúskom Národopisnom múzeu na adrese Laudongasse 15 – 19 vo Viedni. V rámci výstavy, ktorá potrvá do 12. februára 2012 si môžu návštevníci pozrieť i dokumentárny film nakrútený Marcelom Šulíkom, ktorý približuje Ignáca Biznayera pri práci vo svojom ateliéri v Modre – Harmónii.