Agroturistika, vínna turistika v Rakúsku

Agroturistika, vínna turistika v Rakúsku

Medzi najvyhľadávanejšie ciele domácich a zahraničných turistov v Rakúsku je dovolenka na roľníckom dvore. Po celý rok poskytuje viac ako 3400 fariem svoje služby v agroturistike. Sú to hlavne obyvatelia miest, ktorí hľadajú dovolenku bez stresu v náručí prírody. Dovolenku na roľníckom dvore vyhľadávajú predovšetkým rodiny s deťmi, v lone prírody, kde majú možnosť deti spoznať hospodárske zvieratá. Každá spolková krajina Rakúska poskytuje svoje špeciálne ponuky na roľníckom dvore, v originálnom prostredí. Tak napríklad v Tirolsku a Salzburgu s výzdobou stavieb umeleckými drevorezbami v Hornom Rakúsku štvorhranné sedliacke sídla s dvorom v strede objektu, v Dolnom Rakúsku sú charakteristické najmä dobré podmienky vínnej turistiky na roľníckych dvoroch.

Usmerňovaním služieb na roľníckom dvore sa venujú profesné zväzy, ktoré vypracovali smernice na udeľovanie znakov kvality jednotlivým agroturistickým zariadeniam. Podľa rozsahu a kvality služieb udeľuje profesný zväz kvetinky, ktorých počet určuje kvalitu agroturistického zariadenia. Značka „Urlaub am Bauerhoff“ /„Dovolenka na roľníckom dvore“/ garantuje kvalitu služieb, ktorú kontroluje komisia podľa nasledovných kritérií :

  • kvalita farmy - poloha, kvalita stavby, záhrada, okolité priestory, práca s odpadom a podobne.
  • kvalita vybavenia – vybavenie izieb, apartmánov, hygienické zariadenia, spoločenské miestnosti, čistota, celkové prostredie bývania.
  • kvalita služieb – rozsah poskytovaných služieb, možnosť stravovania, kvalita zážitkov na farme, školenie personálu a pod.

Výsledkom hodnotenia komisie je udelenie 2 – 4 kvetiniek, ktoré takto charakterizujú kvalitu poskytovaných služieb.
** dve kvetinky – farma s účelným vybavením / sprcha, vaňa, WC na izbe alebo poschodí, útulné bývanie v prírodnom prostredí /.
*** tri kvetinky – útulná dobre vybavená farma, sprcha, vaňa, WC na izbe, väčší štandart poskytovaných služieb.
**** štyri kvetinky - vybraná farma s komfortným vybavením, dovolenka pre náročného turistu.

Profesný zväz Dovolenky na roľníckom dvore vydáva pestrofarebné katalógy ubytovacích zariadení, ktoré informujú turistov o jednotlivých ponukách služieb. Jednotlivé farmy sa špecializujú na poskytovanie originálnych ponúk napríklad:

  • biofarma ponúka najmenej 5 druhov biopotravín z vlastnej výroby, využíva prírodný materiál drevo a plátno, dôsledne sa triedi odpad a používajú sa ekologicky nezávadné čistiace prostriedky, farma má kontrolovanú poľnohospodársku produkciu.
  • zdravotné farmy s možnosťou relaxačných a regeneračných procedúr, personál má zdravotnú kvalifikáciu, ponúka procedúry ako masáž, vodoliečbu a iné procedúry, kvalitné domáce poľnohospodárske stravovanie, domová záhradka s bylinkovým zákonom.
  • konská farma – jazdeckým výcvikom a výjazdom na koni, praktické vyučovanie jazdy na koni, odborná kvalifikácia jazdcov, vedenie koní na vychádzkach, programy vychádzky na koňoch do prírody, využívanie ochranných prilieb a pod.
  • dovolenka na vinárskej farme – pestovanie vínnej révy, výroba vína, možnosti degustácie vín, obsiahly materiál o regióne a ponukách služieb pre turistov.
  • dovolenka na farme pre vozíčkárov a osoby s obmedzeným pohybom, vybavenie všetkých priestorov pre potreby vozičkárov, možnosť ich dopravy zo železničnej stanice, blízkosť lekára.
  • farma pre cykloturistiku – možnosť zapožičania a opravy bicykla, zamykateľná garáž pre bicykle, dostatok informačných materiálov.
  • vzdelávacie farmy - dovolenka na farme s možnosťou organizovania seminárov a rôznych rodinných podujatí, vybavenie didaktickou technikov pre organizovanie vzdelávacích podujatí.

Vínna turistika

Medzi najdôležitejšie turistické lákadlá v Burgenlande možno zaradiť i vínnu turistiku. Na obidvoch stranách Neziderského jazera a na úbočí priľahlého pohoria sa rozprestierajú vinohrady. Dedinku Oggan na pobreží Neziderského jazera patrí medzi najstaršie vinohradnícke obce regiónu, dorába sa tu červené víno. Staré domy vytvárajú spolu s miernou panónskou klímou a svahmi vinohradov príjemné prostredie pre dovolenku. Miestni podnikatelia venujú zvláštnu pozornosť vinnému turizmu ako nosnému prvku cestovného ruchu v regióne.

Od roku 1983 v obci majú zriadený špeciálny vinohradnícky náučný chodník dlhý 1,9 km. Turisti tu majú možnosť na 30. zastávkach vo vinohradoch a obcí zoznámiť sa s históriou vinohradníctva, prírodnými podmienkami, vinnými odrodami, spôsobom spracovania hrozna, výrobu vína, vinohradníckym náradím a ďalšími súvislosťami pestovania vinnej révy v obci a regióne.

Pre Burgenland je typická mierna klíma s 300 slnečnými dňami v roku, bohaté úrodné pôdy a storočné skúsenosti miestnych vinárov, ktorí dorábajú kvalitné vína. Aj pod vplyvom Vinnej akadémie v Ruste vyrástla v Burgenlande nová mladá generácia vinárov. Burgenlandská vinárska oblasť patrí medzi najmenšie vinárske oblasti v Rakúsku. V každej časti krajiny môže turista nájsť typické miestne vína, napríklad Modrý Zweigelt na Neziderskom jazere alebo Pinot Blanc, Chardonnay a Vlašský rizling v Neziderskej pahorkatine. Stredný Burgenland je krajom modrej Frankovky, južný Burgenland ponúka špeciálnu odrodu Uhudler s vôňou divokých jahôd. Ochutnanie vinných skvostov v miestnych vinotékach v modernom štýlovom prostredí je zážitkom pre turistu. V posledných rokoch súdobá architektúra a tradičné vinárstvo vstúpilo do harmonického zväzku, ktorý tiež prezliekol mnoho vinných pivníc do moderného designu. Súčasne boli krížom krážom renovované početné staré pivnice, za podpory finančných prostriedkov Európskej únie.

Degustácia vína sa uskutočnila v rodinnom podniku „Sebastiankeller“, ktorý obrába 6 ha. vinohradov, prevádzkuje vinnú reštauráciu, ktorá je priateľská k cyklistom. Pre domácich a zahraničných návštevníkov ponúkajú regionálne kulinárske špeciality a majú i vlastnú zimnú záhradu. O vinohradnícku výrobu sa stará staršia generácia rodiny, mladšia sa stará o prevádzku vinnej reštaurácie a poskytovanie ďalších služieb pre turistov. Za podpory európskych peňazí rodina zrekonštruovala objekt reštaurácie a v súčasnosti poskytuje služby pre náročných turistov.

Rodinná firma je členom regionálneho turistického združenia „Panonische Schmanherlwird“, ktorý poskytuje svojim členom propagáciu služieb a reklamu v rôznych médiách. Burgenlandský turizmus ponúka pre domácich návštevníkov balíky služieb v rámci „Dovolenky na roľníckom dvore“. Návštevník ma možnosť si vybrať pobyt na roľníckom dvore z 8. ponúk. Od dvojdňových až sedemdňových pobytov s rôznym programom služieb a cene od 70 EUR až po 450 EUR. Najlacnejšie ponuky obsahujú dve prenocovania s raňajkami, ochutnávkou vína a 1 fľaša vína so sebou. Naj drahšie týždenné pobyty v prázdninovom byte ponúkajú ochutnávky s výkladom, aj prechádzky vo vinohrade, s možnosťou spolupráce vo vinici alebo pivnici. Pri ochutnávke vína ponúkajú Bróhovský syr z oblasti Bregnizu. Návštevník dostane grátis Neziderskú kartu z množstvom služieb. Okrem pohodlného ubytovania má k dispozícii perfektnú kuchyňu, Sat – TV, sieťové pripojenie na internet a ďalšie služby.

Rust a bociani

Mesto Rust má 1700 obyvateľov, je najmenším mestom v Rakúsku s vlastným mestským právom. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1317.

V roku 1524 obdržali obyvatelia Rustu listinu dokumentované právo vypaľovať písmeno „R“ s korunkou nad vínom do vinných sudov ako svoju výrobnú značku. Označenie „R“ sa ešte aj dnes používa pri insignácii korkových zátok, ako značku kvality rustských fľašových vín. Celé historické jadro mesta sa považuje za jedno z najmalebnejších svojho druhu na svete, je pamiatkovo chránené, stojí aj pod ochranou Hágskej konvencie pre ochranu kultúrnych pamiatok pri ozbrojených medzinárodných konfliktoch. Mnohé meštianske domy zo 16. – 19. storočia majú pekne upravené barokové alebo renesančné fasády s dekorovaným lemovaním okien a portálov, orkiermi, erbovými a štukovými ozdobami. Charakteristické oblúkové portály a vstupné klenby vedú do idylických vnútorných dvorov, respektíve do ešte starších dvorných traktov so zastrešenými schodiskami a arkádmi. Všetky staré domy poskytujú pre turistov občerstvenie vo vinných pivniciach, reštauráciách a i pri posedení priamo na dvore pod krom viniča. Návštevník mesta môže v mestskej informačnej kancelárii priamo na panely, prehľadnej tabule získať informácie o voľnom ubytovaní v meste. Počas letnej turistickej sezóny sa v meste niekoľkonásobne zvýši počet obyvateľov – turistov, ktorí tu hľadajú oddych a zábavu nielen v meste, ale i na brehoch Neziderského jazera, kde sú viaceré možnosti prevádzkovania vodných športov. Hĺbka tohto jazera je veľmi plytká, je tu bohatá vegetácia, široké pásmo trstiny a s mimohraničných mnohých lúk, ktoré vytvárajú dobré podmienky pre vtáctvo a ďalšie živočíchy. Pre mesto Rust je typický obraz bociana, ktorý hniezdi na komínoch starých domov.

V meste Rust sa nachádza „Vínna akadémia“, kde organizujú semináre a školenia pre vinárov a vinohradníkov celého Rakúska a i zahraničia. Známy je i „Salón vína“, kde sú sústredené vína, ktoré získali najvyššie ocenenie na nominačných výstavách vín nielen z Burgenlandu, ale i celého Rakúska. Návštevník Rustu má takto možnosť na jednom mieste ochutnať vína z najznámejších regiónov Rakúska.

Ako nám povedal riaditeľ Vínnej akadémie dr. Jozef Schüler, svoje niekoľkoročné skúsenosti z prevádzky tejto inštitúcie chcú využiť a uplatniť i na Slovensku. V Pezinku už prevádzkujú podobnú vínnu akadémiu zameranú na vzdelávanie somelierov, ale i vinohradníkov a vinárov.

Malokarpatská turistická informačná kancelária v Modre organizuje už 17 rokov odborné exkurzie do Vínnej akadémie v Ruste, ale i do rodinnej vinohradníckej firmy rodiny Just. Malokarpatskí vinohradníci tu majú možnosť podrobne sa informovať o finančnej podpore štátu a EÚ pre vinohradníkov Burgenlandu, ktorá je podstatne vyššia ako na Slovensku. Chudobný región Burgenland, ale i pohraničný región so Slovenskom pri rieke Morave v Dolnom Rakúsku sa vďaka finančnej podpory podnikania z prostriedkov EÚ stal regiónom s rozvinutým cestovným ruchom a modernou vinohradníckou výrobou. Rakúske skúsenosti z podpory zaostalých regiónov a vyrovnávanie existujúcich regionálnych rozdielov sú podnetné i pre Slovensko a zasluhujú si pozornosť centrálnych riadiacich inštitúcii na Slovensku.

Cyklistické cesty v Burgenlande

Oprávnene nazývajú priaznivci cykloturistiky Burgenland ako raj cyklistov. Mierne kopcovitý terén, mierna klíma s 300 slnečnými dňami v roku, Neziderské jazero ako Mekka vodného športu a celoeurópska prírodná rezervácia vytvárajú dobré podmienky pre dovolenky domácich a zahraničných turistov. Kvalitné víno, panonská kuchyňa spolu s termálnymi prameňmi prinášajú nezabudnuteľné zážitky z pobytu v regióne. Tretina územia Burgenlanduje pod ochranou prírody.

V Burgenlande je vybudovaná sieť približne 2000 km. cyklistických tratí, veľká časť je na asfaltovom povrchu. Cyklistické trate prechádzajú malebnou prírodou popri Nezidérskom jazere, prechádzajú vinohradmi, malebnými obcami a mestami regiónu. Nadšenci cyklisti hľadajú potešenie v prírode popri Neziderskom jazere, ale i v stredovekých hradoch a barokových kostoloch a i v moderných záhradách súčasnosti.

V Burgenlande je najznámejších približne 500 km. cyklistických trás rozdelených do 11 úsekov. Jubilejná cyklistická trasa „ R1“ v dĺžke asi 300 km. spája sever a juh Burgenlandu. Cyklistickú trasu možno prejsť za 3 – 5 dní. Trať sever – juh vedie pozdĺž miest, kde sa konajú kultúrne podujatia, a to z Kittze cez Neziderské jazero, Eisenstadt, Mattersburg, Lockenhaus, Schlaming, Stegesbach, Heligenbrunn až do Kalchu. Samotná cyklistická trasa Neziderským jazerom je označená ako B 10, meria 135 km., z toho 38 km. na maďarskej strane. Obdivovatelia tejto trate sa opäť vracajú pre súhru prírody a kultúry. Pestrofarebné prospekty s mapami upozorňujú cyklistov na hlavne pamätihodnosti regiónu. Tak napríklad na tejto trati propagujú pamiatkovo chránené staré mesto Rust, v Donnerskirchene je púťový kostol, keltské hroby, golfové ihrisko a horolezecká záhrada, v Breitenbrunne je Múzeum vo veži, umelecká galéria v miestnej vinotéke, historická pivničná ulička a prírodné jazerné kúpalisko, vo Windem am See je medvedia jaskyňa, záhrada so sochami, v obci Jois je Múzeum ľudového umenia, reštaurácia Morská panna a jazerné kúpele. V Ilbmitz je informačné centrum národného parku, najstarší gazdovský dom Jazerného kúta a prameň Svätého Bartolomeja.

Ďalšia trať „ B 12 “ sa nazýva „Čerešňové kvety“. Na úpätí pohoria Leritha prechádza trať cez pôsobivú krajinu. Početné informačné tabule informujú na trati s celkovou dĺžkou 43 km. o kultúrnych a krajinných zvláštnostiach. Cesta vedie popri vinohradoch a tisíckach čerešní, ktoré podľa počasia od polovice apríla do polovice mája sa premieňajú na more kvetov a z jazdy robia nezabudnuteľný zážitok. Ďalšia cyklistická trasa „ B 23 „ sa nazýva KULTÚRA. Meria 26 km. ponúka spojenie kultúrneho pôžitku so športovou činnosťou.

Cyklisti si môžu vychutnávať originálnu kultúru regiónu po asfaltovej ceste. Bývalý cisársky zámok Habbturn a bazilika Freuenkirchen, je najväčší púťový kostol v Rakúsku a lákajú cyklistov. Duševnú ponuku na tejto trati dopĺňajú výstavy, galérie a vinotéky.

Cyklistickí sprievodcovia obsahujú dôležité informácie ako sú hraničné prechody, telefónne čísla informačných centier, bicyklové trajekty na jazere, adresy opravovní bicyklov, požičovne bicyklov, telefónne čísla cyklotaxíkov a iné informácie. Ďalšie propagačné materiály obsahujú informácie o ubytovacích a stravovacích možnostiach v regióne, adresy predajcov vín, vinotéky a ďalšie služby a výrobky remeselníkov v regióne. Informačné turistické centrá sú vo všetkých dôležitých mestách a obciach regiónu.

Poyzdorf – mesto vína

Na slovensko – rakúskom a moravskom pomedzí približne 20 km. od hraničného prechodu do Rakúska Moravský Ján sa nachádza hlavné mesto odrody Veltlín zelený Poyzdorf. Leží v srdci regiónu Weinviertel, ktorý je jedinečný svojimi vinohradmi a uličkami s vinnými pivnicami. Oprávnene mesto Poyzdorf nazývajú mestom vína. Obyvatelia sú zvyknutý na návštevy nielen domácich, ale i zahraničných turistov. Mesto leží na polceste z Viedne do Brna približne 60 km. od Viedne. Najstaršie historické záznamy sú z roku 1194. V roku 1582 bol Poyzdorf cisárom Rudolfom II. povýšené na trhové mesto. Z tejto doby pochádza i znak poyzdorfského trhu, kde dvaja vinohradníci nesú na tyči obrovské hrozno. V roku 1866 navštívil cisár Franz Jozef a nemecký kancelár Bizmark mesto. V roku 1924 bol Poyzdorf povýšený na mesto a znak trhu sa stal i znakom mesta. Dnes má mesto Poyzdorf s okolitými malými obcami, ktoré patria mestu asi 6300 obyvateľov. Od roku 2000 bol Poyzdorf už trikrát vyznamenaný ako najzdravšia obec v Dolnom Rakúsku.

Ráz krajiny okolia Poyzdorfu určuje vinohradnícka výroba. Kvalitná sprašová pôda a vynikajúca poloha umožňuje vinohradníkom dorobiť až 10 miliónov litrov vína vysokej kvality. Miestna vinárska oblasť sa v minulosti preslávila dodávkami vína na cisársky dvor v Petrohrade. Cesta do ďalekého Ruska na konskom povoze bola pred tristo rokmi veľkým dobrodružstvom. Pred pár rokmi skupina nadšencov z radov členov miestneho klubu automobilových veteránov sa rozhodla túto cestu za volantom traktorov – veteránov absolvovať. Poyzdorf sa často nazýva i baštou rakúskeho sektu. Medzi hlavné odrody k tomuto účelu sa používa Rizling vlašský a Veltlín zelený. Nikde v Rakúsku nie sú lepšie podmienky k výrobe sektu, ako sú v Poyzdorfe. Miestny vínny trh je otvorený po celý rok a každý víkend sa tu konajú rôzne podujatia, ktoré lákajú turistov. Príkladom sú podujatia : Jar s vínom, Šumivé týždne sektu, Hudba a víno, Týždeň Weinviertel DAC, Rodinné slávnosti a detská zábava. V septembri je týždeň osláv vína, októbri týždeň burčiaku a v novembri týždeň s mladým vínom.

Miestna turistická a informačná kancelária spolu so spolkom vinárov a mestskou samosprávou pripravujú pre turistov rôzne podujatia ako napríklad:

  • prehliadka uličiek s vinnými pivnicami – vedená profesionálnym sprievodcom, prehliadka trvá 1,5 hodiny a zahrňuje i ochutnávku vín. Na konci prehliadky majú účastníci možnosť zakúpiť víno v poyzdorfskom vínnom trhu.
  • okružná jazda po meste – pre turistov organizujú jazdu na hasičskom prívese ťahanom starým traktorom, účastníci sa dozvedia zaujímavosti o krásach mesta.
  • Prehliadka mestského vinohradníckeho múzea pod mottom „Od vínnej révy až do suda“ predstavujú históriu výroby vína, v troch originálnych vinných pivniciach sa návštevník dozvie všetko o víne.
  • Návšteva Schlumbergerovho sveta sektu, návštevník získa podrobnosti o výrobe sektu v kláštorných pivniciach, je tu aj unikátna zbierka nádob na chladenie sektu.

Návštevníci mesta Poyzdorf majú možnosť navštíviť múzeum automobilových veteránov, kde sú vzácne zrekonštruované motocykle, traktory, osobné automobily a športové vozy. Okrem toho v bývalom sklade mlieka v Ketzelzdorfu je zriadené múzeum mlieka. Pre obdivovateľov starých technológii výroby liehu je k dispozícii prehliadka malých vidieckych páleníc, ktoré sa v Poyzdorfe zachovali a v súčasnosti slúžia pre turistov.

S vinármi z Poyzdorfu a okolia má čulé kontakty Malokarpatská turistická informačná kancelária v Modre. Pre medzinárodnú súťaž vín VITIS AUREA v Modre každoročne zabezpečuje 40 kvalitných vzoriek vín z regiónu Weinviertel, ktoré získavajú i najväčšie ocenenie. Najúspešnejším zahraničným vystavovateľom na VITIS AUREA 2009 bol Rakúšan Martin Hirtl z Poyzdorfu, ktorý získal cenu Malokarpatskej turistickej informačnej kancelárie v Modre.