Rozhľadňa v Malých Karpatoch

Rozhľadňa v Malých Karpatoch

Návštevníci Modry pri Bratislave majú možnosť voľným okom vidieť novo vystavenú rozhľadňu na Veľkej homoli v Malých Karpatoch. Splnil sa tak sen nestora modranskej, ale i slovenskej turistiky značkára pána Milana Ružeka, ktorý s touto myšlienkou prišiel na prelome tisícročia za primátorom Modry Ing. Vladimírom Medlenom. Myšlienku podporila i hodnotiaca komisia Pilotnej grantovej schémy cestovného ruchu MH SR, ktorá udelila na výstavbu rozhľadne grant z Phare.

Veľká homoľa je svojou výškou a polohou najvýznamnejším vrchom na východnej strane južnej časti Malých Karpát, v blízkosti Zochovej chaty a kamenného útvaru Traja jazdci, obľúbeného cieľa mnohých turistov. V nadmorskej výške 709 m. vyrástla 20 m. vysoká rozhľadňa, z ktorej má možnosť turista pozrieť sa na úbočie Malých Karpát, na okolité obce i mestá. Pri dobrej viditeľnosti možno vidieť vrch Zobor pri Nitre a rakúske Alpy. Tento neopakovateľný zážitok môžu turisti precítiť pri výstupe na rozhľadňu.

Nadšenci odpracovali stovky brigádnických hodín na výstavbe rozhľadne. Betónovanie petiek, ale najmä výstavba a ukotvenie drevenej konštrukcie o objeme až 20 m. dreva bolo náročné v ťažkom teréne a v zlom počasí.

Slávnostné otvorenie rozhľadne sa uskutočnilo v nedeľu 19. mája 2002 za účasti autorov, brigádnikov, sponzorov a ďalších turistov a hostí. Pri dobrom počasí možno v priestore Veľkej homole stretnúť desiatky turistov najmä rodiny s deťmi. Možno očakávať, že nápor turistov naruší podmienky života lesnej zvery, preto poľovníci a ochrancovia prírody apelujú na turistov, aby sa vzájomne nerušili. Pri rozhľadne sa nachádza prístrešok, kde sa môžu turisti ukryť pred nepriaznivým počasím.

Tisíce turistov najmä z Bratislavy už navštívilo rozhľadňu, ktorá určite priláka v budúcnosti ďalšie tisíce turistov na Malokarpatskej vínnej ceste. Nielen víno, keramika či história, ale i príroda Malých Karpát sa takto zaraďuje medzi atrakcie regiónu. Vďaka nadšencom za tento krásny dar pre domácich a zahraničných turistov.

Záujemci o výstup na rozhľadňu majú možnosť zo Zochovej chaty po červenej značke popri objektoch Astronomického observatória ÚK Bratislava vystúpiť približne za 30 minút chôdze k rozhľadne. Bližšie informácie pre záujemcov poskytne Malokarpatská turistická informačná kancelária na tel. č. 033 / 6474302.

Dňa 1. januára 2003 sa uskutočnilo pri rozhľadni novoročné stretnutie turistov, ktorého sa zúčastnilo do 500 nadšencov. Prítomní si pripomenuli i 10. výročie vzniku SR.


Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky

Štúrova 117, 900 01 Modra
tel./fax: 033/6474 302
e-mail: tik@post.sk