Modranská kapustnica 2010 Modranská kapustnica 2010

Modranská kapustnica 2010

V poslednú fašiangovú sobotu sa v skorých ranných hodinách objavili na námestí Ľ.Štúra  ľudia, ktorí mali na prvý pohľad spoločné len dve veci: čierne kotly úctyhodného objemu a cieľ aby boli na konci súťaže rovnako prázdne ako na začiatku. Takto sa začala variť Modranská kapustnica 2010.

Počasie sa postaralo o sťažené podmienky, súťažiaci však boli vopred pripravení a s dobrou náladou sa pustili do prípravy typickej slovenskej špeciality. Až 12 variácí pripravili družstvá pre odbornú  porotu a návštevníkov, ktorí napriek hladu kriticky posudzovali vlastnosti jednotlivých kapustníc. Okrem toho si mohli pochutiť i na alternatívnom halászlé, pripravenom Modranskými rybármi.

Taktika smerujúca k prvému miestu bola rôzna: takmer všetci sa spoliehali na úspech tajných ingrediencí, dôkladnú prípravu, alebo naopak, spontánne konanie. Nechýbal ani premyslený marketing a doplnky vylepšujúce jednotlivé porcie.

Kým sa pod Štúrovou sochou krájala klobása, na nádvorí Štúrovho múzea prebiehala tradičná zabíjačka. Fašiangy si vybrali ďalšiu obeť v podobe vykŕmeného prasaťa. Pár hodín nato z neho ostali iba jaternice a hrôzostrašný krvavý fľak na snehu. Ktovie, čo by povedal národný buditeľ známy asketickým životným štýlom na to, čoho sú jeho pamiatky svedkom? Možno sa len domnievať, že by si vypýtal dupľu.

Presne tri hodiny bol časový limit na uvarenie a ďalšie dve mali hodnotiaci na degustáciu a obodovanie. Ku kapustniciam sa podávali okrem chleba i destiláty. Okrem pariacej sa polievky hodnotili i prístup súťažiacich a nakoniec práve to zapríčinilo tesné výsledky s minimálnymi rozdielmi. 

Návštevníci rozhodli, že družstvo Fešáci si zaslúži 3. miesto, Modranským remeselníkom udelili 2. miesto a zvíťazil Kynologický klub Modra, ktorý zároveň získal 2. miesto od odbornej poroty. Tá rozhodla o Vincúristoch a Clubu 204 ako bronzových. Víťazstvo si odniesli Modranskí remeselníci, špeciálnu cenu primátora dostali Modranskí rybári.

Od Fotoalbum Modra

Nikoleta Wechterová, MODRA