Festival vína v Strekove Festival vína v Strekove

Festival vína v Strekove

Združenie Malokarpatská vínna cesta / ZMVC / zorganizovalo pre svojich členov dňa 24.7.2010 odborný zájazd na III. Strekovský pivničný festival. Zájazdu sa zúčastnilo 40 členov ZMVC. Organizátori zájazdu pripravili bohatý program, ktorý začal v exkluzívnych priestoroch Hotela Cháteau Béla, kde Ing. Miroslav Petrek pripravil pre hostí z MVC degustáciu vín. Je absolventom modranskej vinohradníckej školy, a tak svojich hostí ponúkol tými najvzácnejšími vínami z pivnice, ktorá expertuje svoje vína i do zahraničia. Pochopiteľne, že ponuka vín bola pestrá, okrem vín Rulandské biele, Rizling vlašský ochutnali najmä legendárne vína Cháteau Béla Rizling rýnsky z ročníkov 2001, 2002, ktoré preslávili vinársky podnik nielen doma, ale i v zahraničí. Ľadové víno z roku 2008 vyrobili z hrozna oberaného 7. januára pri teplote -11Ëš C, pričom dosiahli 12 % výlisnosť. Pri výrobe vína hostiteľ zdôraznil používanie tradičných technológii, najväčší dôraz kládol na prácu vo vinohrade, najmä primerané zaťaženie každého kra viniča.

Po ochutnávke vína účastníci exkurzie si prezreli Hotel Cháteau Béla, ktorý má bohatú históriu. Zámok bol v rokoch 1998 - 2007 rekonštruovaný nákladom viac ako 100 mil. EUR. Hotel má reprezentačné priestory vhodné pre rôzne spoločenské podujatia vybavené originálnym dobovým nábytkom. Atmosféru 42. exkluzívnych izieb a apartmánov dotvára ich vybavenie vzácnymi materiálmi a najjemnejšími látkami. Návštevníci hotela majú možnosť ochutnať vína vo Vinotéke, využiť banketový salónik, prípadne usporiadať svadobný obrad v kaplnke kaštieľa. Rozsiahli park v okolí kaštieľa dotvára celkový dojem z prehliadky tohto nádherného areálu pri Štúrove.

Hlavným cieľom odborného zájazdu bol však III. Strekovský pivničný festival. Vyzdobená obec a stánky vo vinohradoch vítali návštevníkov festivalu. V rámci programu festivalu sa uskutočnila svätá omša v miestnom kostole. Slávnostného otvorenia festivalu sa zúčastnil i minister pôdohospodárstva SR Zsold Simon, ktorý pozdravil účastníkov festivalu.

Organizátori podujatia Poľnohospodárske družstvo Strekov pripravili pre návštevníkov zo širokého okolia bohatý program plný chuti a zážitkov, medzi strekovskými vinohradmi, ktoré sú bohaté na slnečné lúče. Ako nám povedal predseda družstva Tomás Kasnyik na festivale sa predstavilo celkom 48 vinárov, z toho bolo 27 domácich strekovských vinárov, 21 bolo pozvaných vinárov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Festival sa konal v príjemnom prostredí medzi vinohradmi, kde sa stánky s vínom domácich výrobcov striedali so stánkami pozvaných vinárov. Návštevníci mohli napríklad ochutnať i vína od Cháteau Béla, J&J Ostrožovič z Veľkej Tŕni na Tokaji, Víno-Masaryk s.r.o. zo Skalice, Víno Mrva & Stanko z Trnavy, Víno Dious z Horných Orešian, VVD Vinohradnícke vinárske družstvo z Dvorov nad Žitavou a ďalšie vína.

Organizátori podujatia vytvorili z domácich vinárov komisiu, ktorá vyhodnotila prihlásené domáce vína, stanovila poradie charakteristických strekovských vín. Zo 167 prihlásených vzoriek odporučila návštevníkom do pozornosti Modrý Portugal 2009 a Devín - Botrytis 2008 z pivnice Strekov 1075 a Rizling vlašský Vinárstvo Cháteau Marco. Víno Devín je najosvedčenejší strekovský novošľachtenec, z výnimočného ročníka 2008 je vhodný najmä pre slávnostné chvíle. Organizátori pripravili pre návštevníkov i ochutnávky miestnych gastronomických špecialít a vystúpenie folklórnych súborov.

Ako nám povedala organizátorka exkurzie Jarka Dudová zo ZMVC účastníci mali možnosť spoznať špecifické podmienky Tekovského festivalu a skúsenosti následne využiť v domácich podmienkach na Malokarpatskej vínnej ceste.

František Mach, MODRA

Od Fotoalbum Modra
Od Fotoalbum Modra
Od Fotoalbum Modra