Vzácne Malokarpatské stromy Vzácne Malokarpatské stromy

V minulom roku sa uskutočnil už 6. ročník súťaže „Strom roka“, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a REC Slovensko. Cieľom ankety je upozorniť obyvateľov Slovenska na význam zelene v našom živote, vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie a jeho ochranu.

         V posledných ročníkoch sa do ankety prihlásili i stromy z Malokarpatského regiónu. V roku 2004 prihlásil nadšenec Jozef Struhár z Bošace modranskú Jarabinu oskorušovú, ktorá rastie neďaleko SVOŠ v Modre. Strom si všimol pri návšteve Malokarpatského vinobrania v Modre. Okrem ochutnávky burčiaku ho zaujali staré tri stromy Jarabiny oskorušové, ktoré sa týčia na terasách. Pri obhliadke zistil, že strom má do 400 rokov, obvod pňa 485 cm., a tak ho prihlásil do súťaže. Strom sa umiestnil na 7. mieste vďaka hlasom modranskej mládeže, ktorá poslala pre „svoj“ strom hlasy, najmä však sms. Hlasovali žiaci základných a stredných škôl, ktorých na anketu upozornila Malokarpatská turistická informačná kancelária v Modre. Aj vďaka umiestneniu v ankete bol strom neskôr označený tabuľkou ako chránený strom.

         V ročníku 2006 prihlásila do ankety Malokarpatská turistická informačná kancelária v Modre dva stromy. Bol to 500 ročný Gaštan jedlý, obvod pňa 830 cm., vysoký 22 m., ktorý majestátne stojí nad obcou Častá na úbočí Malých Karpát. Druhý strom Sekvoja americká sa honosne týči do výšky 30 m. v areáli hradu Červený Kameň. Obvod pňa vo výške 1,3 m. je 6,55 m.  Pod korunou tohto majestátneho stromu je sokoliarský dvor ASTUR. Do ankety sa zapojili žiaci miestnej školy, strom Gaštan jedlý získal pekné tretie miesto. Americká sekvoja získala 7. miesto na Slovensku.

V šiestom ročníku ankety reprezentovala malokarpatské stromy 420 ročná Lipa malolistá z Budmeríc, o ktorú sa starajú manželia Oškerovi. V jeho dutom konári žije roj divých včiel a v hustej korune  nachádzajú svoje útočisko rôzne druhy vtákov ako aj veveričky s mláďatami. Za starostlivosť o strom v súčasnosti sa Lipa malolistá odmeňuje domácim príjemným tieňom a voňavým lipovým kvetom. Strom Lipa malolistá sa umiestnila v ankete na peknom treťom mieste.

         V tomto roku vyhlásia organizátori už 7. ročník ankety. V Malokarpatskom regióne máme veľa takýchto vzácnych stromov, ktoré si zaslúžia súperiť s ďalšími velikánmi z celého Slovenska. Malokarpatská turistická informačná kancelária v Modre bude povďačná obyvateľom regiónu, ak ju upozornia na tel. č. 0918 124 794 na vzácny strom, prípadne ho sami prihlásia do ankety, ktorú organizuje Nadácia EKOPOLIS a REC Slovensko. Je to príležitosť aby si najmä žiaci, študenti, ale i dospelí obyvatelia uvedomili aké bohatstvo majú vo svojej blízkosti, že sa ho oplatí ochraňovať nielen pre seba, ale i budúce generácie.

Od Fotoalbum Modra

J. Soukupová, MODRA