Burza starožitností Burza starožitností

Burza starožitností

Hrad Červený kameň patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské hrady, ktoré sú v správe SNM v Bratislave. Prichádzajú na hrad nielen domáci turisti, ale aj zahraniční návštevníci, ktorí tu obdivujú rozsiahle expozície nielen starého dobového nábytku, ale i zbraní a ďalších zaujímavých exponátov. Pod hradom sú najväčšie stredoeurópske pivničné priestory, kde v minulosti dozrievalo malokarpatské víno.

         Na hrad Červený kameň prichádzajú návštevníci aj za pamätihodnosťami a poučením, ale i na zaujímavé špecializované podujatia pre širokú verejnosť. Na spodnom nádvorí a okolitých priestranstvách organizujú šesťkrát ročne burzu starožitnosti. V tomto roku pripravili už 8. ročník tohto zaujímavého podujatia, ktoré láka zberateľov starožitnosti z celého Slovenska. Ako nám povedal riaditeľ SNM Múzea Červený kameň PhDr. Ing. Jaroslav Hájiček, druhú tohoročnú burzu 30. mája navštívilo viac ako 150 predajcov, najmä zo Slovenska, ale i Česka a Poľska. Zaplnené parkovisko v okolí areálu múzea nasvedčovalo veľkému záujmu návštevníkov, najmä z Bratislavy a západného Slovenska. Slnečné počasie prilákalo do 2000 návštevníkov, ktorí tu mali možnosť vyberať zo širokej ponuky. Na svoje si prišli zberatelia fotografii, mincí, známok, medailí, kníh, ale i obrazov. Predajcovia priniesli aj bohatú ponuku starých keramických výrobkov i rôznych kovových predmetov pre domácnosť ako kuchynské váhy, mažiare, mlynčeky, zvonce a iné kovové predmety. Na burze nechýbali i väčšie exponáty, ktoré boli rozložené na tráve ako drevené vozíky, kolovraty, korytá, staré skrinky a iný nábytok, ktorý lákal zberateľov starožitnosti. Predávajúci a kupujúci návštevníci tu mali možnosť prediskutovať zberateľské problémy, ktoré sa dotýkali hodnoty zberateľských predmetov a spôsob ich konzervovania.

Návštevníci, ktorí si zakúpili rôzne predmety odchádzali domov spokojní, s vedomím rozšírenia svojej zbierky, ale aj s dobrým pocitom zachovania hodnotných historických predmetov našich predkov. Ďalšia burza na hrade Červený kameň sa uskutoční 20. júna, 25. júla, 22. augusta a 19. septembra.

                                                                                     J. Soukupová, MODRA