Bratislavský región sa predstavil Bratislavský región sa predstavil

Bratislavský región sa predstavil

Bratislavský región sa predstavil v Brne i v Prahe.

         V dňoch 15. - 18. januára t. r. sa konal už 19. stredoeurópsky veľtrh cestovného ruchu GO a Regiontour 2009 v Brne. Výstavy sa zúčastnilo 1270 vystavujúcich firiem z 31 štátov sveta na ploche 12.500 m ˛ pod záštitou najvyšších štátnych, samosprávnych a profesných inštitúcii ČR.

Partnerskou krajinou tohto ročníka bolo Slovensko, ktoré sa predstavilo ako atraktívna turistická destinácia. Zaslúžene patrí medzi najobľúbenejšie vyhľadávané ciele českých turistov. Na Slovensko chodia turisti najmä za zimnými a letnými pobytmi, najmä do lyžiarskych centier a v lete do termálnych kúpalísk. Medzi vyhľadávané atrakcie na Slovensku okrem prírodných krás patria i remeselné výrobky, folklór, gastronómia, ale aj slovenské víno a ďalšie atrakcie.

         Na brnenskej výstave sa v hojnom počte prezentovali i slovenskí vinári.

V stánku SACR, bolo víno od vinára Ladislava Šebu zo Šenkvíc, ponúkala ho v kroji pani Ing. Alžbeta Polčicová s dcérou Katarínou. Kvalitné víno bolo i v stánkoch bratislavského, trnavského a nitrianskeho samosprávneho kraja. Už tradične na výstave sa prezentuje Malokarpatská vínna cesta, ktorá v prvý deň ponúkala vína od vinára Ignáca Černáyho z Chorvátskeho Grobu. Anna Píchová pozývala návštevníkov na podujatia MVC, poskytla záujemcom celoročný kalendár podujatí, ale aj zaujímavú panoramatickú mapku Malých Karpát spolu s vyznačenými vinohradníckymi mestami a obcami regiónu. Hlavné mesto vína a keramiky, MODRA, sa tradične prezentuje spoločne s družobným mestom Hustopeče na Morave. Okrem modranských vinárov Vincenta Jakubca, Juraja Štiglica, Milana Sodomu sa v stánku prezentovali i ďalší vinári na MVC. Jarmila Dudová predstavila záujemcom tie najkvalitnejšie vína, ktoré boli prezentované i na novembrových úspešných Dňoch otvorených pivníc na MVC. S modranskými vinármi prišiel do Brna i primátor Modry Ing. Peter Majtán, ktorý sa tradične tu stretá s primátorom Hustopeče, rokujú o ďalších spoločných podujatiach obidvoch miest.

K vínu tradične patrí i syr. Na tohoročnej výstave v Brne prezentoval bryndzu, oštiepky, syry, žinčicu a ďalšie výrobky Michal Janči zo salaša Krajinka na Liptove. O syrové výrobky podobne ako o víno prejavili návštevníci veľký záujem.

V dňoch 5. - 8. februára 2009 sa konal v Prahe 18. ročník stredoeurópskeho veľtrhu cestovného ruchu Holiday Word, ktorý každoročne navštívi 30.000 záujemcov. Na tohoročnom veľtrhu sa predstavilo 701 firiem zo 47 štátov sveta. Súčasťou veľtrhu bola i výstava Top Gastro a Golf.

Bratislavský samosprávny kraj sa v tomto roku prezentoval stánkom o rozlohe 72 m ˛. Vo svojej expozícii pripravil atraktívnu ponuku propagačných materiálov a produktov, pozvánok na výlety za poznaním histórie kraja, cyklovýlety, plavby loďou, exkurzie do prírody, návštevy divadiel, múzeí a iných kultúrnych ustanovizní. Záujem divákov už tradične je o podujatia ako „Deň otvorených pivníc na Malokarpatskej vínnej ceste “, Kultúrne leto, Hradné slávnosti i Bratislavské hudobné slávnosti. BSK ponúkal aj novú tradíciu osláv úrody jabĺk - Jablkové hodovanie v Malokarpatskom regióne, ale i ochutnávku gastronomických špecialít ako je „fazulovačka“, bratislavské rožky i podunajské špeciality.

Prezentácia Bratislavského samosprávneho kraja v ČR si kládla za cieľ predložiť priemerný pobyt českých turistov v regióne z 1,5 dňa aspoň na 2 - 3 dni. Na Slovensko prichádza ročne 27 % zahraničných turistov z ČR do Bratislavského regiónu je to 17,9 % turistov z Českej republiky. Možno dúfať, že v tomto roku počet českých turistov na Slovensku bude naďalej stúpať.

                                                                                                            J. Soukupová, MODRA