Modranské víno získalo svetového šampióna

Modranské víno získalo svetového šampióna

V utorok 12.augusta 2003 zo všetkých strán prichádzali do Modry ctitelia kvalitných vín z celého Slovenska. Mali dôvod pokloniť sa a ochutnať Rizling rýnsky 2002 z pivnice Vinohradníckej spoločnosti Modra, ktorý získal na 49. ročníku Medzinárodnej výstavy vína v slovinskej Ľubľane svetového šampióna.

Vinohradnícky dom v Modre na Štúrovej ulici č. 108 kde sa konala slávnosť praskal večer vo švíkoch, keď viac ako 400 hostí zaplnilo dvor, pivnice i priľahlú záhradu. Ako informoval prítomných hostí prof. Fedor Malík, člen medzinárodnej poroty, v Ľubľane súťažilo takmer 900 vzoriek vín z Európy i zámoria. Súťažilo sa v kategóriách vín bielych, ružových, červených, aromatických, likérových, šumivých a takzvaných spod šupky. Zo Slovenska sa prihlásilo 11 výrobcov, z ktorých okrem svetového šampióna za Rizling rýnsky 2002, získali zlatú medailu i spoločnosť Ravel Belá z južného Slovenska za Rizling rýnsky, trnavská vinárska firma Mrva Stanko za Cabernet Savignon a Víno Matyšák z Pezinka za Chardonnay.

Modranské víno Rizling rýnsky 2002 zvíťazilo v najsilnejšej obsadenej kategórii suchých vín, keď vo finálovom rozstrele porazilo favoritov z Austrálie, Nového Zélandu, Juhoafrickej republiky a Rakúska. Taký významný úspech nezažili vinári z Modry od roku 1898, kedy v Londýne ovenčili zlatou medailou modranský Gutédl, čiže modranskú chrupku z pivnice rodiny Wechtikovcov. Víno Rizling rýnsky 2002 vzniklo z pod rúk majstra vinára Romana Janouška v šenkvickej pivnici, kde spracované hrozno s cukornatosťou 21 stupňov prekvasilo a vyzrelo na svetového šampióna. O tom, že víno z modranských svahov bude úspešné vo svete konštatovali odborníci už na tohoročnom valtíckom vínofóre, kde ho vyhlásili za šampióna v konkurencii stredo a východoeurópskych vín. Medová a lipová vôňa oceneného vína z malokarpatských svahov očaril prítomných hostí. O kúpu z kolekcie viac ako 5000 fliaš „ Svetového šampióna “ z Modry prejavili ihneď viacerí odborníci záujem. Fľaša víťazného vína sa predáva za 2.000,- Sk., je to podobná cena ako vo Francúzku za špičkové domáce vína. Jeden zo záujemcov o víno s úsmevom poznamenal, nech fľašu vypijú priatelia na mojom kare.

Radosť z úspechu neskrýval i predstaviteľ Vinohradníckej spoločnosti Modra, rodený modrančan Eduard Šebo, ktorý sa spolu s kolektívom spoločnosti odhodlal na podnikanie vo vinohradníctve, ktoré za posledných 13 rokov zaznamenalo pokles nielen vo výmere vinohradov, ale najmä starostlivosti štátu v oblasti investícii, o krajinotvorbu a i ľudský potenciál. Viac ako tisíc hektárov viníc na celom Slovensku, ktoré boli roky opustené, roky neobrábané, zdevastované, teraz Vinohradnícka spoločnosť z Modry úspešne obrába a obnovuje i výsadbu mladých vinohradov. Ako nám prezradil predseda predstavenstva Vinohradníckej spoločnosti Igor Mancel, investovali do viníc už takmer dvesto miliónov korún. Moderné vinohradníctvo však vyžaduje ďalšie investície, bez ktorých sa nedajú dosiahnuť špičkové výsledky.

Stráne Malých Karpát nad Modrou sú roky už pripravené na novú výsadbu vinohradov, na terasách bez pomoci štátu je však tento projekt nerealizovateľný. O svojich poľnohospodárov - vinohradníkov sa úspešne starajú všetky vlády štátov európskej únie. Je to neopakovateľné prírodné bohatstvo, vytvorené podnebím, pôdou, polohou vinohradov i vzácnymi odrodami viniča, ktoré už vyšľachtili slovenskí šľachtitelia na čele s pani Dorotou Pospíšilovou. Preto neplytvajme ľudskou energiou, nadšením, ktoré ešte majú slovenskí vinohradníci, prírodným bohatstvom, podmienkami pre pestovanie viniča, ale podporme ich v súlade s koncepčnými zámermi rezortu pôdohospodárstva a to do odvetvia výroby, ktoré dosahuje svetové parametre. A vinohradníctvo oprávnene medzi tieto odvetvia patrí, o čom nás presvedčil úspech modranských vinohradníkov.


Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky

Štúrova 117, SK-900 01 Modra
tel./fax: 033/6474 302
e-mail: tik@post.sk